Z raptularza lipiańskiej bibliotekarki

Z raptularza lipiańskiej bibliotekarki

14 grudnia, 2021 2 przez Justyna Kowalczyk

„Z raptularza lipiańskiej bibliotekarki”

Książka jest dobra na wszystko i zaraz Wam to udowodnię.

Zbliżają się święta i nastał zwariowany czas przygotowań i ogólnego zamieszania. I jak co roku zastanawiamy się jaki prezent kupić niespecjalnie lubianej cioci Jadzi, albo co podać na świąteczny obiad: pieczeń z karkówki, czy faszerowaną kaczkę? Czy w tym roku kupić choinkę sztuczna, czy „prawdziwą”? Głowimy się i głowimy, a wystarczy przecież przyjść do biblioteki. Tutaj takie problemy rozwiązują się szybko, przy pomocy bogatej fachowej literatury i równie bogatego życiowego doświadczenia bibliotekarek oraz (konieczne!) kubka aromatycznej herbaty. Nie wierzycie?

Wspomnianej cioci Jadzi sugeruję podarować książkę „Zamarznięte serce”, a do tego wielką czekoladę. Może to wreszcie zmiękczy twarde serce cioci, a jeśli nie, to… doda jej parę kilogramów.

Dylemat choinkowy rozwiąże się sam gdy przeczytacie „Choinkę całą w śniegu”, albo „Drzewko szczęścia”. Początkującym w przygotowaniach świątecznych przyda się „Siedem cudów” i „Trzy życzenia”, a wyjściem awaryjnym może okazać się „Hotel pod jemiołą”.

W przypadku anomalii pogodowych należ posiadać zapas świec oraz „Światło w Cichą Noc”, no i porządną szuflę, „Gdy zasypie śnieg” aby nie było „Świątecznego nieporozumienia”.

„Magia grudniowej nocy” spowoduje, że wszystko się uda i wigilia stanie się „Magicznym wieczorem”. Wtedy to „Nieświęty Mikołaj” podaruje swojej ukochanej „Gwiazdkę z nieba”, a ona „Anioł na śniegu” w rewanżu zorganizuje „Randkę pod jemiołą” i odda mu swoje „Serce z piernika”.

A gdy z nieba spadnie „Złoty płatek śniegu” to „Cud grudniowej nocy” zasieje „Okruch dobra” w sercu cioci Jadzi i zaczną się dziać „Cuda i cudeńka”. Co powiecie na takie porady?

Ach i nie zapomnijcie o pupilach, aby mogły mieć „Rozmerdane Święta”.

Cieszmy się wszyscy ze zbliżających się świąt, dzielmy się swoim ciepłem i radością. Rozejrzyjmy się dookoła, czy za rogiem nie stoi jakaś „Dziewczynka z zapałkami”, której trzeba pomóc. Niech niejeden Ebenezer Scrooge w tym czasie otworzy swoje serce i portfel, a wtedy „Opowieść wigilijna” stanie się radosna już od pierwszej strony. Bądźmy dla siebie dobrzy, aby „Za rok o tej porze” znów spotkała nas „Odrobina magii”.

Wesołych świąt!

 

 

Polecane świąteczne lektury:

„Zamarznięte serca” K. Wilczyńska

„Choinka całą w śniegu” j. Szarańska

„Drzewko szczęścia” M. Witkiewicz

„Siedem cudów” A. Przybyłek

„Trzy życzenia” K. Michalak

„Hotel pod jemiołą” R.P. Evans

„Gdy zasypie śnieg” A. Przybyłek

„Świąteczne nieporozumienie” K. Bester

„Magia grudniowej nocy” G. Gargaś

„Magiczny wieczór” A. Krawczyk

„Nieświęty Mikołaj” M. Kordel

„Gwiazdka z nieba” K. Michalak

„Anioł na śniegu” J. Szarańska

„Randka pod jemiołą” A. Olejnik

„Serce z piernika” M. Kordel

„Złoty płatek śniegu” K. Mirek

„Cud grudniowej nocy” m. Majcher

„Okruch dobra” J. Bednarek i J. Kaczanowska

„Cuda i cudeńka” A. Olejnik

„Rozmerdane Święta” A. Olejnik

„Dziewczynka z zapałkami” H.C. Andersen

„Opowieść wigilijna” C. Dickens

„Za rok o tej porze” K. Grabowska

„Odrobina magii” A. Olejnik