SYLWIA WYSZOMIRSKA

SYLWIA WYSZOMIRSKA

18 lutego, 2025 Wyłączono przez Marzanna Tchórz

Nasz kolejny gość pani Sylwia Wyszomirska chciałaby się wam, drodzy czytelnicy, przedstawić i zachęcić do spotkania, dlatego napisała kilka słów o sobie:

Ponad dwadzieścia pięć lat temu rozpoczęłam studia na wydziale Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i od tego czasu moje życie jest blisko związane z arabskimi krajami Bliskiego Wschodu. Jeszcze w czasie studiów spędziłam rok w Kuwejcie, przebywając wśród młodych dziewcząt arabskich, pochodzących z różnych zakątków arabskiego świata. Dzieliły się ze mną swoimi sekretami, marzeniami, planami na przyszłość, oczekiwaniami…

Wyjazdy do Syrii. Z ostatniego wracałam tuż przed wybuchem wojny domowej, właściwie można śmiało powiedzieć, że z córką, która mi towarzyszyła, jesteśmy pierwszymi uchodźcami z Syrii, którzy szukali schronienie w Europie. Tam miałam okazję przyjmować swatki, szykować pannę młodą do ślubu, wybierać żonę dla syna znajomej, pomieszkiwać w haremie i poznać z bliska życie przeciętnej rodziny arabskiej.

Misja w południowym Libanie, gdzie największą siłę militarną stanowią oddziały Hezbollahu, które stoją ością w gardle Ameryce i Izraelowi, a z którymi się zaprzyjaźniłam.

I wreszcie wielokrotne i długoletnie pobyty w moim ukochanym kraju arabskim – Iraku. Mogę śmiało powiedzieć, że to moja druga ojczyzna. Byłam tam, kiedy kraj, w obawie przed atakami ISIS opuściły liczne placówki dyplomatyczne. W 2004 roku przyjęto mnie do jednego z szyickich plemion irackich. Ogromny zaszczyt i odpowiedzialność. W 2007 roku zaproponowano mi obywatelstwo irackie, niestety z racji wykonywanej pracy, nie mogłąm go przyjąć. Pomagałam w tworzeniu i szkoleniach elitarnych jednostek irackiej armii i policji. Jestem jedynym arabistą płynnie posługującym się dialektem współczesnego Iraku, łącznie z jego południowo-wschodnią odmianą. Z ogromną radością dzielę się z Państwem swoim doświadczeniem i przemyśleniami, pokażę świat islamu, jego jasne I ciemne strony, ale także jego niezrozumiałe lub opacznie interpretowane oblicza.

Sylwia Wyszomirska

Do zobaczenia 25 lutego o godz. 17.00.